Bilder från SFI evenemang

Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.
Nokiavägen 2-4
00510 Helsingfors
FINLAND

tfn +358-9-701 02245
fax +358-9-701 4927

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358-40-566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 7234777

Inloggning

Aktuellt SFI

Tillbaka

Landskampen går av stapeln i Stockholm 2.-3.9

av Petra Stenman den 02.09.2017
(läst av 530 besökare)

FIN-SWE 2017

Live resultat

Startlistor

YLE sporten: 22 SFI:are i landskampen

Dag 2

TV-sändning:
sön 3.9 kl. 14.00–17.30 TV2 & Arenan

Tävlingarna sänds direkt på TV2 och Yle Arenan med svenskspråkigt referat av Leif Lampenius och expertkommentator Mikael Ylöstalo.

Tidtabell:

14:05 H Spjut
14:10 D 400m häck
14:10 H Tresteg
14:20 H 400m häck
14:25 D Kula
14:35 D 10000m
15:15 H 200m
15:15 D Slägga
15:25 D Stav
15:30 D 3000m hinder
15:35 D Höjd
16:10 D Längd
16:20 D 200m
16:30 H 5000m
16:40 H Diskus
16:55 H+P 4×400m
17:05 D+F 4×400m
17:15 D 1500m
17:25 H 800m

Dag 1

Öppningsdagen av Sverigekampen sänds direkt i TV1 och Yle Arenan klockan 16.50–20.30. Leif Lampenius och Mikael Ylöstalo står för det svenskspråkiga referatet.

Tidtabell:

16:00 5000m/10000m Gång
17:00 D Diskus
17:05 H 110m häck
17:10 D Tresteg
17:15 D 100m häck
17:15 H Stav
17:30 H 10000m
18:15 D 100m
18:15 H Slägga
18:25 H 400m
18:35 D 800m
18:45 H 3000m hinder
19:00 D 400m
19:00 H Höjd
19:10 H 100m
19:10 H Kula
19:20 D 5000m
19:25 H Längd
19:40 D Spjut
19:45 P 4×100m
19:55 F 4×100m
20:05 H 1500m
20:15 D 4×100m
20:22 H 4×100m

Finlands lag till landskampen 2017

Finlands trupp:

Herrar:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö personbästa/säsongsbästa 10,31, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,30, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,30/10,51

200 m: Riku Illukka Vantaan Salamat 21,33, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 20,73/20,73, Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63/47,72, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 47,51/ 48,04, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,76

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 1.48,44/1.48,85, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö 1.48,25/1.51,04, Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,87.

1500 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.45,54, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.44,14/3.46,73, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,15

5000 m: Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 14.20,09, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.06,47/14.23,02, Eero Saleva Sjundeå IF 14.35,01/14.35,01

10 000 m: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63/29.48,37, Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 29.55,86, Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 29.32,20/31.53,81

3000 m hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.37,42, Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.56,11/ 9.03,23, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 8.58,68/9.12,01

110 mh: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,29, Ville Rajala Alajärven Ankkurit 14,13, Viktor Kantele Borgå Akilles 14,16

400 mh: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 51,81, Oskari Mörö Esbo IF 49,04/50,38, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,09/51,78

Höjd: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 208, Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 208, Samuli Eriksson Salon Vilpas 218

Stav: Tommi Holttinen Someron Esa 540, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 551, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555i

Längd: Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat 810, Kristian Bäck Vasa IS 795, Kristian Pulli Kaipolan Vire 807

Tresteg: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat 15,64/15,51, Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15,40/15,31, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet 17,14.

Kula: Tomas Söderlund IF Raseborg 19,12i/ 18,17, Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,87i/18,40, Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 20,30/19,95

Diskus: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 56,61, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 61,66, Frantz Kruger Vasa IS 70,32/57,35

Slägga: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 76,20/71,35, Henri Liipola Someron Esa 72,99, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 70,30

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98/77,80, Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot 78,41/77,72, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 91,53/88,27

4x100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Riku Illukka Vantaan Salamat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Willem Kajander Borgå Akilles

4 x 400 m: Oskari Mörö Esbo IF, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Juho Vanhala Harjavallan Jymy, Christoffer Envall IK Falken.

Damer:

100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,85/11,86, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,83, Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu 11;85/11,94

200 m: Hanna Wiss IF Åland 24,15, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,62

400 m: Nea Mattila HIFK 54,61, Viivi Lehikoinen HIFK 54,67, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20/54,40

800 m: Zenitha Eriksson IK Falken 2.04,12/2.05,41, Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.03,87, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,75

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.12,78/4.12,99, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 4.28,34, Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55

5000 m: Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 16.47,72/16.47.72, Camilla Richardsson Vasa IS 15.57,95/15.59,26, Janica Mäkelä Forssan Salamat 16.31,14/16.35,67

10 000 m: Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat 35.07,08, Sandra Eriksson IK Falken 34.12,20/35,27, Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 37.27,10

3000 m hinder: Astrid Snäll Forssan Salamat 10.21,07, Camilla Richardsson Vasa IS 9.41,73, Anni Suominen Raision Kuula 10.33.25

100 mh: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16/13,30, Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,25, Viivi Avikainen Lahden Ahkera 13,32

400 mh: Jonna Berghem HIK Friidrott 57,90, Viivi Lehikoinen HIFK 56,49, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,07

Höjd: Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 182i/180, Elina Kakko Perttelin Peikot 185i/181, Elina Smolander Lapuan Virkiä 186/181

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö 432/415, Minna Nikkanen Someron Esa 461i/455i, Saga Andersson Esbo IF 442

Längd: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 638/622, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58, Vantaa 635, Matilda Bogdanoff HIFK 635

Tresteg: Emma Pullola Vaasan Vasamat 13,06/12,97, Sanna Nygård Vasa IS 13,76, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,24/13,92

Kula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,28i/14,90, Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,35/14,68, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,89

Diskus: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 54,67, Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39

Slägga: Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat 66,35, Merja Korpela Soinin Sisu 69,56/68,55, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 68,27

Spjut: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 60,56/58,95, Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 62,13/58,55, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,98

4 x100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Hanna Wiss IF Åland

4 x 400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Viivi Lehikoinen HIFK, Nea Mattila HIFK, Jeanine Nygård IF Drott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

UNGDOMSLANDSKAMPEN

Nathalie Blomqvist dubblerar

Laget Pojkar

100 m: Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot oma ennätys/kauden paras 11,04, Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,04

200 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 21,63, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot 21,79

400 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 48,49, Elias Tuominen Naantalin Löyly 50,40

800 m: Elias Tuominen Naantalin Löyly 1.54,79, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu 1.57,80

1500 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 4.01,71, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 4.00,78

3000 m: Mika Kotiranta Joensuun Kataja 8.57,59, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 8.56,55

2000 m ej: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 6.03,52, Matias Meriläinen Nurmijärven Yleisurheilu 6.15,40

110 m aj: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,24, Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,13

400 m aj: Eero Ilomäki HIFK friiddrott 54,12, Kalle Stylman Liedon Parma 53,47

Korkeus: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat 212, Casper Tillander IF Sibbo-Vargarna 200

Seiväs: Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat 475, Jermu Tarkiainen Hyvinkään seudun Urheilijat 445

Pituus: Lasse Hämelahti Längelmäen Urheilijat 694, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 700

Kolmiloikka: Aaro Davidila Lapin Lukko 14,86, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,59

Kuula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 21,23/20,81, Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 17,64

Kiekko: Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 54,54, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 52,49

Moukari: Ville Vihersalo Espoon Tapiot 67,83, Juhana Karjanlahti Alajärven Ankkurit 67,65

Keihäs: Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot 73,61, Topi Julkunen Juvan Urheilijat 68,45

4x100 m: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot, Pavel Mäkinen Helsingfors IFK, Samuel Purola Oulun Pyrintö

4x400 m: Mauno Havukorpi Vihdin Viesti, Elias Tuominen Naantalin Löyly, Elias Jrad Kenttäurheilijat-58, Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot

Flickor

100 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,07, Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka 12,41

200 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 24,57, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 24,56

400 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 56,05, Mette Baas Veitsiluodon Kisa-Veikot 56,72

800 m: Reetta Joronen Savonlinnan Riento 2.09,70, Nathalie Blomqvist IK Falken 2.12,63

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken 4.26,98, Reetta Joronen Savonlinnan Riento 4.33,27

3000 m: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 9.54,47, Silja Rönkä Lahden Ahkera 10.16,71

1500 m ej: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 6.45,67, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 7.07,47

100 m aj: Saara Keskitalo Espoon Tapiot 13,74, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 14,06

400 m aj: Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 1.00,69, Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 1.01,91

Korkeus: Emma Nyman IF Kraft 165, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 180

Seiväs: Sofie Westerlund IF Drott 370, Kiia Jullenmaa Porin Yleisurheilu 376/350

Pituus: Olivia Mäkinen Tampereen Pyrintö 591, Adeliina Herrala Kokemäen Kova-Väki 566

Kolmiloikka: Oona Hietala Tampereen Pyrintö 12,06, Janita Leppäranta Kristiinan Urheilijat 12,06

Kuula: Janette Hanski Karhulan Urheilijat 15,43 15,43, Kaisu Eskelinen Maaningan Mahti 15,57

Kiekko: Roosa Naula Turun Urheiluliitto 45,64, Silja Ahonen Parkanon Urheilijat 42,01

Moukari: Julia Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 66,71, Sara Killinen Lapuan Virkiä 64,64

Keihäs: Julia Valtanen Rauman Urheilijat 58,11, Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat 53,28

4x100 m: Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka, Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Pirkitta Marjanen Porin YU

4x400 m: Elin Mickos IFSibboV, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö, Veera Perälä SeinäjsU, Mette Baas VeitsiKV