Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358-40-566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 7234777

SFI:s kansli finns i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

7-tusan grupperna säsongen 2018-2019

Lägergrupperna för 2018-2019 publiceras här under oktober månad 2018.

Om du har frågor, kontakta Sportchefen Petra Stenman

Petra Stenman, sportchef
+358 40 7234777
eller petra.stenman ( at ) idrott.fi

Friidrottens lägergrupper för säsongen 2018-2019 är nu valda - insatt 29.10 <
ELIT SPRINT          
Berghem Jonna HIK 400m häck  Stenman Petra
Parviainen Salla EsboIF 400m aidat  Marttinen Auli 
Kantele Viktor Borgå Akilles 110 h Fagerholm Lars
Granqvist Mikael IF Sibbo Vargarna 400m Mickos Staffan
Mäntylä Severi Borgå Akilles 100 m Tallqvist Stefan
Envall Christoffer IK Falken 400m Asp Thomas
Sjölund Eric IF Åland 200m Ottesen Frank
Nylund Anni IF Åland 400m Ottesen Frank
Aalto Eljas IF Sibbo-Vargarna 400m Olenius Taisto
Glasberg Madeleine Vasa IS 200m Hagman Mats-Johan
Kajander Willem Borgå Akilles 100 Fagerholm Lars
Mickos Elin IF Sibbo Vargarna 400m häck Mickos Staffan
Wedenberg Isac Borgå Akilles Sprint Tallqvist Stefan
Johansson Filiph GIF 400m Thomas Asp
Stendahl Benjamin Esbo IF 400m Fagerholm Lars
Kvist Mathilda Vasa IS 400mh Lithen  Stefan 
Nygård  Jeanine  IF Drott 400 Stenman  Petra 
Julin Anna IF Nykarlebynejden 200m Asp Thomas
Blomqvist Jonni Borgå Akilles 400m häck Pettinen Atte
Ala-Prinkkilä Aleksi IF Kraft 100m Bergman Jan-Erik
Lassfolk Wilma IF Kraft 400m Bergman Jan-Erik
Strömberg Alina Larsmo IF Sprint Westö Mikael
UTMANARE SPRINT        
Gustafsson Linn IF Åland 100m Ottesen Frank
Tapio Aino IF Sibbo-Vargarna 200m Kytölä Ragne
Asplund Jenny Larsmo IF Sprint Asplund Anders
Backlund Maxim IF Nykarlebynejden 400m Wiklund Ingvar
Lindberg Edward IF Sibbo-Vargarna 400m häck Ylöstalo Mikael
Juslin Noora Borgå Akilles 100m häck Tallqvist Stefan
Nylund Malva Vasa IS 200m  Hagman Mats-Johan
Tallqvist Max Borgå Akilles 400m Tallqvist Stefan
Nordberg Sebastian IF Kraft 300m Bergman Jan-Erik
Salomaa Meeri Esbo IF 400m häck Troberg pontus
Dahlström Anna IF Rasebog 400m häck Högström Tommy
Aleksandrov Jevgeni HIFK 400 aj Hagerholm Lars
Björkgren Alexander IF Drott Kort häck Björkgren Leif
Portin Steven  IK Falken  100 m  Sundsten Simon
Niva Daniel Borgå Akilles 200 m Fagerholm Lars 
Björkqvist Fredrik IF Åsarna 110m häck Strandvall Robert
Renlund Adina IF Åland 200 meter Frank Ottesen
Ylöstalo Elias IF Sibbo-Vargarna 110mh Ylöstalo Mikael
Jungar Wilma Esbo IF 100m häck Vesterinen Matti
Laakso Maisa IF Drott 200m Hagman Mats-Johan
Brace Jonathan Esbo If 100m Pettinen Atte
Tammisalo Tiia Esbo If 200 Stenman Petra
Björkman Sebastian Sjundeå IF 100m Högnäs-Pöntinen Ann-Sofi
Skrifvars Jonna IF Nykarlebynejden 400m Asp Thomas
Seppälä Nea Esbo IF 400mhäck Stenman Petra
Siltanen Lauri Henrik HIFK 400m Klingstedt Gustav
Wiklund Simone IF Nykarlebynejden 400m Stenman / Wiklund Petra / Ingvar
           
ELIT M/L          
Richardsson Camilla Vasa IS 3000m hinder Jukka Keskisalo
Haglund Simon HIFK 800m Härtull Rune
Österblad Cecilia Vasa IS Långdistanslöpning Tom Anthbacka
Julin Jonna IF Nykarlebynejden 800 m Stenman Petra
Karlström Zenitha IK Falken 800m Guy  Storbacka
Westerlund Erika IF Drott Tävlingsgång Nyman Kaj
Westerlund Hanna IF Drott 3000m g, 5000m g, 10km gång Eriksson, Nyman Linda, Kaj
Rauhala Alex Vasa IS 800m Tom Andtbacka
Lindholm Krista IF Raseborg 800m Smeds Clas
Karlsson Lycke Vasa IS 1500m Rikberg-Grannas/ Karlsson Annika/ Charlotta
Puputti Tuomas IF Raseborg 800m Paunonen Ari
Sandler Björn IK Falken Maraton Guy Storbacka
Blomqvist Nathalie IK Falken 1500m Smedberg Caroline
Lerstrand Rasmus Vasa IS Tävlingsgång Gullberg  Tom
Finnholm Jimmy IK Falken Hinderlöpning Storbacka Guy
UTMANARE M/L          
Sandell Kevin IK Falken 10000m Sandell Kaj
Söderlund Maria IF Åland 800m Frank Ottesen
Rönnskär Alexander IK Falken 800m Smedberg Caroline
Kaas Jan GIF Halvmaraton Prest Håkan
Kim Kytölä Esbo IF 800m Kytölä Eero
Finne Suzette IK Falken 800 meter Smedberg Caroline
Frostdahl Hanna IF Drott 800 Smedberg Caroline
Forsgård Felix IF Nykarlebynejden 800m Nyholm Steve
Liipo Katariina Esbo IF 800m - -
Kronqvist Robin IK Falken 800 m Kronqvist Jan
Fogström Sofia Vasa IS 2000 hinder Gullberg Tom
ELIT HOPP          
Nukala Jimi Vasa IS Längd Simon/ Mikael/ Mats-Johan Sundsten/ Westö/ Hagman
Luotonen Joona IF Sibbo-Vargarna Längd Leppänen Markku
Nyman Emma IF Kraft Höjd Östman / Koskinen Richard / Ahti
Kira Kytölä Esbo IF Tresteg Kytölä Ragne
Kronholm Ellinor IF Femman Stavhopp Westö Mikael
Sandblom Linda HIK Friidrott Höjd Sandblom Leif
Andersson Saga Esbo IF Stavhopp Andersson Björn
Östman Richard IF VOM Höjd Koskinen Ahti
Pajunen Elin IF Åsarna höjd Sundkvist Susann
Tillander Casper If Sibbo-Vargarna Höjd Mickos Staffan
Westerlund Sofie Vasa IS Stavhopp Westö Mikael
Kunnas Anton If Sibbo-Vargarna Stavhopp Mickos Staffan
Salmi Jesse Vasa IS Stav Westö Mikael
UTMANARE HOPP        
Östman Maria Vasa IS Stavhopp Mikael Westö
Siegfrids Janna Vasa IS Längd Backholm Johan
Gustafsson Marielle Esbo IF Stavhopp Gustafsson Patrik
Lundberg Albin Vasa IS Stavhopp Westö Mikael
Tallqvist Niklas Borgå Akilles  Stavhopp Brunberg Filip
Lupala Saimi IF Raseborg Höjd Kyttälä Minna
Gustafsson Tiia IF Raseborg Höjd Gustafsson Tapio
Storbjörk Sofia IF Åsarna 3-steg Strandvall Robert
Skuthälla Jenny IF Åsarna Höjd Strandvall Robert
Pajunen Ina IF Åsarna 3-steg Pajunen Niklas
Andersson Silja Esbo IF Stavhopp Andersson Björn
Borgmästars Tilda IK Falken Stavhopp Westö Mikael
ELIT KAST          
Takala Teo IF Raseborg Spjut Leo  Pusa
Söderlund Tomas IF Raseborg Kula Söderlund Tomas
Hongell Victor IF Åsarna Slägga Hongell Sebastian
Österman Andrea HIFK Slägga Österman Ingeborg och Kim
Meriheinä Jessica Liljendal IK Kula Karlsson Conny
Ljung Rebecca Larsmo IF Spjut Ingberg Mikaela
Auvinen Roope Sjundeå IF Slägga Söderholm Tommy
Solvin Jonas IK Falken Kula   .
Minna Hollanti GIF Spjut Peter  Björkroth
Helander Oliver IF Raseborg Spjut Lignell Glenn
UTMANARE KAST        
Tikkala Johanna IF Kraft kula Hagman Mats-Johan
Lauri Wuorenrinne IF Raseborg Spjut Glenn Lignell
Erkkilä Katri Borgå Akilles Kula Lars Fagerholm
Sorvari Jesse Borgå Akilles Kula Tallqvist Stefan
Pusa Otso HIFK Kula Jani Vottonen
Meriheinä Felicia Liljendal IK Slägga Meriheinä Victor
Suominen  Lisa Vivian  HIFK Spjut Hanhisalo  Ilpo 
Maunula Nellinoora HIFK Kiekko Vottonen Jani
Sorvari Jenna Borgå Akilles Slägga Tallqvist Stefan
Pantti Senja Borgå Akilles Slägga Thomas Backlund
Oraheimo Sara IF Raseborg Kula Karlsson Conny
Sund Linn Vasa Idrottssällskap Diskus Krüger Frantz
Backlund Emma Borgå Akilles Slägga Backlund Thomas
Granö Carolina IK Falken Slägga Granö Markus
Pokkinen Ahti If Sibbo-Vargarna Diskus Pia Hakkari
Vornanen Antti IF Drott Spjut Vornanen Petri
Fröberg Fredrik Sjundeå IF Slägga Linja Tero
Solvin Simon IK Falken Slägga Rinta-Aho Arto
Källberg Elin Vasa IS Spjut Martin Grandell
Sundqvist Wilma IF Kraft Spjut Grandell Martin
Lundström Josefine IF Raseborg Slägga Glenn Lignell
Emilia Karell Sjundeå IF Spjut Karell Marcus
Ollas Emmy Borgå Akilles Diskus Ollas Kaj
Anttila Emilia Borgå Akilles Diskus Vottonen Jani
Koomson Emmanuela IF Länken Slägga Eränen Kimmo
Källgren Patricia HIFK Kula Halonen Ville
Uosukainen Iida Esbo IF Slägga Uosukainen Tero
Uosukainen Emma Esbo IF Slägga Puhakainen Petri
ELIT MÅNGKAMP        
Ida Otstavel Pargas IF 7-kamp Lindholm Maria
Rautelin Jessica Esbo If 7-kamp Vesterinen Matti
Fagerholm Victor Borgå Akilles 10-kamp Fagerholm Lars
Liljendal Amanda Borgå Akilles 7-kamp Vakkuri Mika
UTMANARE MÅNGKAMP        
Westman Nathalie GIF 7-kamp Westman Jean
Backholm Fina Vasa IS Mångkamp Backholm Johan

7-tusan grupper 2017-2018

Lägergrupperna för 2017-2018 publiceras här måndagen 16.10 - se nedan

SFI-Friidrottens 7-tusangrupper 2017-2018

Vi har i valen följt kriterierna som pubilicerats tidigare , så lång det varit möjligt. Några idrottare som varit skadade har kunnat bli valda trots att kriterierna inte uppfyllts i år ( dessa till största delen 19 år eller äldre). Åland, som inte har något annat lägersystem till förfogande, har haft möjlighet att ta med ett visst antal idrottare till 7-tusan.  Total idrottslig rättvisa är nästan omöjlig att åstadkomma men jag vi hoppas att största delen av er skall vara nöjda med våra val.

Kom ihåg är att dörrarna står öppna efter inomhussäsongen. Alla -00 och tidigare födda i Utmanargruppen blir med en individuell inomhus-FM-medalj invald i Elitgruppen för vårlägret.

De ”icke-A-klassare” ( främst 19 åringar och äldre) som sökt till 7-tusan, och nu officiellt inte är invalda i gruppen, finns med på en ”intern ytterligare utmanarlista”, men kostnaderna sköts av er själva eller er förening. Det betyder i praktiken att ni som finns med i den gruppen får  lägerkallelserna till 7-tusanlägren. De 17 - åringar som sökt och inte uppfyller kriterierna, rekommenderas att delta ännu detta år i Framtidsgruppens läger. SFI är med och arrangerar ett "miniSFI läger" för Framtidsgrupperna i NÅID och ÖID under våren i Kuortane, där man introduceras in i SFI:s verksamhet.

På detta sätt försöker vi förverkliga vårt motto att ”ge så många som möjligt en möjlighet”.

Friidrottsrådet och tränargruppen önskar er alla LYCKA TILL i er strävan mot ytterligare utveckling som idrottare!

Ett framgångsrikt År 2017!

PS. Ifall det finns rena fel i listan eller om ditt namn saknas, ta kontakt och meddela oss om det så vi kan korrigera vårt misstag!

Petra Stenman, sportchef
+358 40 7234777
eller petra.stenman ( at ) idrott.fi

Friidrottens lägergrupper för säsongen 2017-2018 är nu valda

SPRINT ELIT uppdaterad 4.11    
Aalto Eljas IF Sibbo-Vargarna Olenius Taisto
Ala-Prinkkilä Aleksi IF Kraft Bergman Jan-Erik
Berghem Jonna Hangö IK Stenman Petra
Envall Christoffer IK Falken Asp Thomas
Johansson Filiph GIF   -
Julin Anna IF Nykarlebynejden Asp Thomas
Kajander Willem Borgå Akilles Fagerholm Lars
Kantele Viktor Borgå akilles Fagerholm Lars
Kvist Mathilda Vasa Idrottsällskap Lithen Stefan
Lassfolk Wilma IF Kraft Bergman Jan-Erik
Mickos Elin IF Sibbo-Vargarna Mickos Staffan
Nygård Jeanine IF Drott Stenman Petra
Stendahl Benjamin Esbo IF Peräsalo Mats
Tuomilehto Lauri Borgå akilles Fagerholm Lars
SPRINT UTMANARE      
Alexandrov Jevgeni HIFK Fagerholm Lars
Asplund Jenny Larsmo IF Asplund Anders
Backlund Maxim IF Nykarlebynejden Wiklund Ingvar
Björkgren Alexander IF Drott Björkgren Leif
Björkqvist Fredrik IF Åsarna Strandvall Robert
Brännback Johannes IF Kraft Hagman Mats johan
David Bamm Vasa IS Bamm Robert
Dahlström Anna IF Raseborg Högström Tommy
Ek Cecilia Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Envall Rasmus IK falken Envall Christoffer
Glasberg Madeleine VIS Hagman Mats-Johan
Granqvist Mikael IF Sibbo Vargarna Mickos Staffan
Gustafsson Linn IF Åland Ottesen Frank
Jungar Wilma Esbo IF    
Juslin Noora Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Korkman Nadia Esbo IF Vesterinen Matti
Laakso Maisa IIF Drott Nyman Kaj
Launonen Mathias IF Kraft Hagman Mats-Johan
Liljendal Sandra Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Lindberg Edward IF Sibbo Vargarna Mikael Ylöstalo
Lipkin Emma IF Kraft Holmberg Staffan
Långnabba Cecilia IK Falken Stenman Petra
Nylund Samuel IF Åland Ottesen Frank
Nylund Malva Vasa IS Rönnkvist Mikael
Nylund Anni IF Åland Ottesen Frank
Nystrand Nathalie IF Fyren Nystrand Tore
Parviainen Salla Esbo IF Marttinen Auli
Sjölund Eric IF Åland Ottesen Frank
Ta Nay Tha Larsmo IF Asplund Anders
Tallqvist Filippa Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Wedenberg Isac Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Ylöstalo Elias IF Sibbo-Vargarna Ylöstalo  Mikael
         
MEDEL/LÅNG ELIT      
Blomqvist Nathalie IK Falken Smedberg Caroline
Borgmästars Ville IK Falken Storbacka Guy
Eriksson Heidi IK Falken Storbacka Guy
Eriksson Zenitha IK Falken Storbacka Guy
Finnholm Jimmy IK Falken Storbacka Guy
Granbacka Jannica Vasa IS Granbacka Jonathan
Haglund Simon IK Falken Härtull Rune
Julin Jonna IF Nykarlebynejden Stenman Petra
Karlsson Lycke Vasa IS Rikberg-Grannas Annika
Loukkalahti Otto IF Raseborg Ukonmaanaho Janne
Loukkalahti Vilho IF Raseborg Loukkalahti Marko
Puputti Tuomas IF Raseborg Andtbacka Tom
Rauhala Alex Vasa Is Andtbacka Tom
Richardsson Camilla Vasa Is Keskisalo Jukka
Sara Kuivisto Borgå Akilles Suhonen Ari
Söderlund Maria IF Åland Ottesen Frank
Westerlund Erika IF Drott Nyman Kaj
Westerlund Hanna IF Drott Eriksson, Nyman Linda, Kaj
Österblad Cecilia Vasa IS Träskelin Joakim
MEDEL/LÅNG . UTMANARE      
Dahlbacka Nico Gamlakarleby IF Prest Håkan
Fogström Sofia Vasa IS Gullberg Tom
Forsgård Felix IF Nykarlebynejden Nyholm Steve
Frostdahl Hanna IF Drott Nyman Kaj
Ingo Jonas Vasa Idrottssällskap - -
Kytölä Kim Esbo IF Kytölä Eero
Lilja Andrea IF Länken ( VIS 2018)  Lövdahl Lars
Lindholm Krista IF Raseborg Smeds Clas
Långnabba Cecilia IK Falken Stenman Petra
Räsänen Eliisa Esbo IF Räsänen Kari
Rönnskär Alexander IK Falken Smedberg Caroline
Sandell Kevin IK Falken Sandell Kaj
Sandler Björn IK Falken Skoog Lars-Gunnar
         
HOPP ELIT      
Andersson Saga Esbo IF Andersson Björn
Hjerpe Erica Vasa IS Westö Mikael
Kronholm Ellinor IF Femman Westö Mikael
Kunnas Anton IF Sibbo Vargarna Mickos Staffan
Kytölä Kira Esbo IF Kytölä Ragne
Nukala Jimi Vasa IS    
Luotonen Joona IF Sibbo-Vargarna Leppänen Markku
Nyman Emma IF Kraft Koskinen / Nyman Ahti / Melcher
Pajunen Elin IF Åsarna Sundqvist Susanne
Salmi Jesse Vasa Is Westö Mikael
Strömberg Alina Larsmo IF Westö Mikael
Tillander Casper IF Sibbo-Vargarna Mickos Staffan
Westerlund Sofie IF Drott Westö Mikael
Westö Mikael Vasa IS Westö Mikael
Östman Richard IF VOM Koskinen Ahti
HOPP UTMANARE      
Aaltonen Aino Vasa IS Westö Mikael
Albin Lundberg Vasa IS Mikael Wästö
Borgmästars Tilda IK Falken Westö Mikael
Gustafsson Tiia IF Raseborg Gustafsson Tapio
Gustafsson Marielle Esbo IF Patrik Gustafsson
Gustafsson Ida IF Raseborg Gustafsson Tapio
Mikander Kaisa Esbo IF Vesterinen Matti
Mäntylä Severi  Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Pajunen Ina IF Åsarna Pajunen Niklas
Salomaa Meeri Esbo If Troberg Pontus
Skuthälla Jenny IF Åsarna Strandvall Robert
Storbjörk Sofia IF Åsarna Strandvall Robert
Sundqvist Elin IF Nykarlebynejden Sundqvist Carina
Westö Christian IF Femman Westö Mikael
Östman Maria Vasa IS Mikael Westö
         
KAST ELIT      
Auvinen Roope Sjundeå IF Söderholm Tommy
Helander Oliver IF Raseborg Lignell Glenn
Hongell Victor IF Åsarna Hongell Sebastian
Ljung Rebecca Larsmo IF Ingberg Mikaela
Meriheinä Jessica Liljendal IF Meriheinä Victor
Minna Hollanti Gamlakarleby IF Björkroth Peter
Solvin Jonas IK Falken Kulla Stefan
Söderlund Tomas IF Raseborg Karlsson Conny
Takala Teo IF Raseborg Pusa Leo
KAST UTMANARE      
Anttila Emilia Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Björksten Jonathan Borgå akilles Tallqvist Stefan
Erkkilä Katri Borgå Akilles Fagerholm Lars
Fröberg Fredrik Sjundeå IF Linja Tero
Hagback Ellen Tjöck IK Hagback Jens
Karlsson Robin Vasa IS Karlsson Bernt
Källberg Elin IF Femman Rintamäki Liselott
Lindstedt Sebastian Sjundeå IF Mikael Kullberg
Lundström Josefine If raseborg Lignell Glenn
Ollas Emmy Borgå Akilles Ollas Kaj
Rintamäki Hanna IF Femman Rintamäki Heimo
Sannholm Lucas Sjundeå IF Söderholm Tommy
Sara Oraheimo IF Raseborg Karlsson Conny
Solvin Simon  IK Falken Granö Markus
Sorvari Jenna Borgå Akilles Tallqvist Stefan
Sund Linn Vasa Idrottssällskap Holmlund-Sund Marit
Sundqvist Wilma IF Kraft Grandell Martin
Söderholm Tobias Sjundeå IF Söderholm Tommy
Vornanen Antti IF Drott Vornanen Petri
Österman Andrea Helsingfors IFK Österman Ingeborg och Kim
MÅNGKAMP ELIT      
Fagerholm Victor Borgå Akilles Fagerholm Lars
Otstavel Ida Pargas IF Vakkuri Mika
Rautelin Jessica Esbo IF Vesterinen Matti
Liljendal Amanda Borgå Akilles Vakkuri Mika
Ylöstalo Otto IF Sibbo-Vargarna Ylöstalo Mikael
MÅNGKAMP UTMANARE      
Backholm Fina Vasa Idrottssällskap Backholm Johan
Puumalainen Henri Borgå Akilles Fagerholm Lars
Westman Nathalie Gamlakarleby IF Westman Jean