Bilder från SFI evenemang

Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Vi flyttar till ny adress from 25.1.2018:

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358-40-566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 7234777

SFI:s kansli finns i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

Aktuellt SFI

Tillbaka

SFI - föreningarna skördade fina framgångar vid Terräng-FM i Bjärnå och det blev ett guld när Camilla Richardsson segrade i damklassen

av Petra Stenman den 14.05.2018
(läst av 870 besökare)

Terräng - FM i Bjärnå 6.5

På herrarnas längre sträcka ( 12 km) hade GIF snudd på lagmedalj under en stor del av loppet. GIF:arna Pauli Ruostetsaari, Mikael Bergdahl och Jan Kaas kom på en fjärde plats.

Herrar 12 km

1Jarkko JärvenpääTampPy22.8.8640.40

2Antti-Pekka NiinistöLahdA2.7.90+0.04

3Jaakko NieminenJyväskKU27.1.87+0.04

10Pauli RuostetsaariGamlakIF17.5.95+2.05

12Björn SandlerIKFalken2.2.88+2.14

14Jan KaasGamlakIF23.9.80+2.17

16Mikael BergdahlGamlakIF15.8.83+2.31

26Marko LoukkalahtiIFRaseb12.6.69+10.33

M Lagtävling

1JyväskKU14

2TuUL25

3TampPy38

4GamlakIF40

5JyväskKU53

6TuUL69

På den kortare herrsträckan ( 4km) skrällde VIS trion Victor Lövdal, Joakim Träskelin och Antti Ranta-aho med att löpa till ett lagbrons. Pauli Ruostetsaari, Mika Sällinen och Jonas Härtull var sjynde lag i tävlingen. Jimmy Finnholm IK Falken knep en fin 7:e plats.

Herrar 4km

1Jarkko JärvenpääTampPy22.8.8612.09

2Jaakko PiesanenSaarijPu28.10.93+0.05

3Arttu VattulainenJoensKa3.12.91+0.14

7Jimmy FinnholmIKFalken9.10.91+0.44

14Victor LövdalVasaIS2.1.91+1.09

21Antti Ranta-ahoVasaIS5.12.92+1.13

28Joakim TräskelinVasaIS4.4.84+1.34

29Pauli RuostetsaariGamlakIF17.5.95+1.35

32Mika SällinenGamlakIF12.7.83+1.39

34Jonas HärtullGamlakIF22.4.88+1.42

45Lauri VuorinenIFRaseb1.1.95+2.33

47Jari VanhanenSjundeåIF20.11.72+2.37

Lagtävling

1JoensKa23

2HKV25

3VasaIS63

7GamlakIF95

 

Kevin Sandell IK Falken var åttonde på 6km H22. IF Raseborg med laget Olli-Pekka Heikkilä, Lasse Vuorinen och Lasse Minkkinen tog en tredje plats. HIFK var fyra i tävlingen med laget Tobias Jern, Ahmed Ibrahim och Ilari Visuri.

H22 6km

1Miika TenhunenNivU11.10.9619.47

2Kennedy CharichaTuUL24.11.96+0.16

3Akseli RuoholaLiedPa1.9.98+0.30

8Kevin SandellIKFalken4.4.98+1.06

13Tuomas PuputtiIFRaseb21.12.97+1.27

21Ollipekka HeikkiläIFRaseb30.9.97+2.16

24Lassi VuorinenIFRaseb23.1.98+2.41

25Lasse MinkkinenIFRaseb15.6.96+2.47

26Tobias JernHIFK15.9.97+2.55

27Ahmed IbrahimHIFK22.7.98+2.57

34Ilari VisuriHIFK18.4.98+5.41

H22 Lagtävling

1TuUL24,00

2IFRaseb58,00

3EspTa75,00

4HIFK87,00

 

I H19 var IF Krafts Patrik Kuuttinen den SFI:are som placerade sig bäst.

H19 6 km

1Mika KotirantaJoensKa28.7.0020.15

2Leevi KeronenLempKiYU14.11.00+0.10

3Wilho HautalaLahdA9.7.99+0.17

15Patrik KuuttinenIFKraft28.4.00+2.35

22Nico DahlbackaGamlakIF30.3.99+3.00

 

H17 4 km

1Eemil HelanderJyväskKU28.5.0112.54

2Veikka SarénSomE3.3.02+0.23

3Mustafe MuuseTuUL4.8.01+0.28

41Rasmus LerstrandVasaIS29.10.02+2.16

46Patrik IngmanIFRaseb18.9.01+2.31

51Johan FrimanVasaIS25.8.02+2.4351

57Robin DahlströmIFRaseb2.5.01+2.52

Lagtävlingen H17

7VasaIS112,00

IF Sibbo - Vargarna placerade sig som fjärde lag i lagtävlingen och IF Raseborg som tolfte. Leonard Marke? från IF VOM imponerade med sin fjärdeplats i den individuella tävlingen.

P15 4 km

1Aleksi RajaniemiLahdA27.1.0314.03

2Heikki KumaraLaihLu21.4.03+0.02

3Wäinö HautalaLahdA5.12.03+0.05

4Leonard MarkénIFVOM13.12.03+0.16

20Aaron HäggmanIFVOM10.6.03+1.10

27Mikael LehtimäkiIFSibboV5.9.03+1.34

30Paulus LehtimäkiIFSibboV5.9.03+1.40

31Petrus GenasVasaIS24.4.03+1.43

49Robin FransmanIFSibboV24.8.04+2.32

55Marius WasströmIFRaseb6.6.03+2.53

59Tomi SandbergIFRaseb17.4.04+3.16

63Oliver HeikkinenIFRaseb19.5.04+3.34

68Christoffer IngmanIFRaseb16.4.04+4.08

P15 Lagtävling

1LahdA10,00

2TampPy74,00

3PohjKoi91,00

5IFSibboV106,00

12IFRaseb177,00

 

Camilla Richardsson imponerade med sin övertygande löpning, och hon hade kontroll över loppet från början till slut och löpte in i mål som överlägsen vinnare.

Damer 6km

1Camilla RichardssonVasaIS14.9.9321.24

2Kristiina MäkiLahdA22.9.91+0.37

3Janica RaumaForssSa24.6.86+0.50

21Marie SippusIFVOM27.1.86+3.06

23Tiia IstolahtiVasaIS28.4.91+3.16

 

I D22 4 km  var IF Krafts Heidi Kuuttinen , mer känd som skidskytt kanske, stark även i löpningen och blev tvåa. Vasa IS Lycke Karlsson var nionde dam. 

1Saija SeppäSuolU4.4.9814.53

2Heidi KuuttinenIFKraft19.3.98+0.07

3Klaara LeponiemiLempKiYU4.9.98+0.10

9Lycke KarlssonVasaIS29.5.98+0.52

24Lina KarlssonVasaIS29.5.98+3.22

 

Cecilia Österblad kammade hem bronsmedaljen i D19 med ett fint lopp.

D19 4 km

1Astrid SnällForssSa11.11.9914.50

2Salla LaukkanenLahdA18.3.00+0.14

3Cecilia ÖsterbladVasaIS28.2.00+0.23

14Hanna FrostdahlIFDrott15.12.99+1.41

27Andrea LiljaVasaIS31.12.99+2.54

33Emma MetznerIFRaseb20.6.99+3.31

 

D17 4 km

1Pinja KotinurmiLahdA17.6.0214.56

2Enni KatajalaaksoKannU23.1.02+0.22

3Heljä-Viivi UnkilaTuUL16.5.02+0.23

27Annika ToiviainenEsboIF22.7.02+2.41

28Senja HeinonenKuopRei29.1.01+2.43

29Alisa PennanenForssSa26.3.01+2.44

 

F15 4 km

1Venla SaariJyväskKU5.8.0315.38

2Taika UusimäkiKU-5829.1.03+0.26

3Nora KytäjäLempKiYU11.6.04+0.28

14Teodora WesterlundIFDrott14.7.04+1.13

29Saimi LupalaIFRaseb18.3.03+2.04

65Iris HosioIFRaseb13.3.04+3.31

72Saima LoukkalahtiIFRaseb3.12.03+6.20

T15 Lagtävling

1 JyväskKU13,00

2 LempKiYU48,00

3 LahdA59,00

11 IFRaseb164,00