Bilder från SFI evenemang

Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Vi flyttar till ny adress from 25.1.2018:

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358-40-566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 7234777

SFI:s kansli finns i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

Aktuellt SFI

Tillbaka

Från SFI - föreningarna deltar fem tjejer ; Viivi, Nea, Wilma, Saga och Sanni . Lycka till!

av Petra Stenman den 29.06.2018
(läst av 199 besökare)

VM i friidrott U20, Tammerfors , 10-15.7.2018

Den tionde juli startar Friidrotts-VM U 20 i Tammerfors med sammanlagt 1700 deltagare  från 32 länder.

Från SFI - föreningarna deltar fem tjejer ; Viivi, Nea, Wilma, Saga och Sanni

Yle sänder U20-VM i tv och på Arenan med svenskspråkigt referat

Första dagen tisdag 10.7  - Saga andersson hoppade sig till stavhoppsfinalen

Saga inledde på  395, sedan 410 och avslutningsvis ännu 420 som gav en given finalplats. Finalen hoppas under torsdag kväll. Onsdagen är mellandag

Medaljläge i hemma-VM

Saga och pappa / tränaren Nalle efter försöken under tisdagen. Nöjda miner!

 

Andra dagen Onsdag 11.7 - HIFK damerna viivi och nea löper försök på 400mh

Viivi känner av pressen

 

 

Hemsida

IAAF hemsida med bla Live resultat

Finlands lag:

Damer
100 meter: Sara Francis, Kiuruveden Urheilijat
200 meter: Sara Francis
400 meter: Mette Baas, Veitsiluodon Kisaveikot
3000 meter: Astrid Snäll, Forssan Salama
100 meter häck: Saara Keskitalo, Espoon Tapiot
400 meter häck: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Nea Mattila, HIFK-friidrott
3000 meter hinder: Astrid Snäll
Stav: Saga Andersson, Esbo IF
Tresteg: Ada Koistinen, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Kula: Helena Leveelahti, Virtain Urheilijat
Diskus: Helena Leveelahti
Slägga: Kiira Väänänen, Varpaisjärven Vire
Spjut: Roosa Ylönen, Äänekosken Urheilijat, Elina Kinnunen, Uudenkaupungin Kenttäkarhut
Sjukamp: Saani Pajasmaa, HIFK-friidrott
Gång: Anniina Kivimäki, Lapuan Virkiä
4x400 meter: Viivi Lehikoinen, Nea Mattila, Mette Baas, Wilma Lassfolk, IF Kraft, Viola Westling, Turun Urheiluliittom Veera Perälä (reserv), Seinäjoen Seudun urheilijat

Herrar
100 meter: Samuel Purola, Oulun Pyrintö, Riku Illukka, Vantaan Salamat
200 meter: Samuel Purola, Riku Illukka
110 meter häck: Jesse Väyrynen, Jyväskylän Kenttäurheilijat
400 meter häck: Vesa Kittilä, Pyhäjoen Wirta
3000 meter hinder: Wilho Hautala, Lahden Ahkera
Stav: Santtu Koskiaho, Karijoen Tappara
Tresteg: Ikka Alingue, Janakkalan Jana
Kula: Arttu Korkeasalo, Lielahden Kipinä, Eero Ahola, Porin Yleisurheilu
Diskus: Eero Ahola, Porin Yleisurheilu
Slägga: Veikka Koskinen, Kauhajoen Karhu
Spjut: Teemu Narvi, Kankaanpään Seudun Leisku
Tiokamp: Juuso Toivonen, Ähtärin Urheilijat
4x100 meter: Samuel Purola, Riku Illukka, Konsta Alatupa, Kokkolan Työväen Urheilijat, Santeri Örn, Polvijärven Urheilijat, Tommi Mäkinen, Helsingin Kisa-Veikot, Daniel Savolainen, Jyväskylän Kenttäurheilijat