Bilder från SFI evenemang

Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358 40 566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 723 4777

SFI:s kansli finns i Sportens hus i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

Aktuellt SFI

Tillbaka

FM-tävlingarna för de yngre juniorerna ordnas på Alberga Esbo. SFI-föreningarna tog 19 medaljer totalt

av Petra Stenman den 11.08.2018
(läst av 3371 besökare)

FM 16/17-åringar , Esbo 10.-12.8

Live resultat

DAG 3 söndag 12.8

H16 400m häck

4. Matvei Telov 2002 HIFK 59,39

9. Johannes Åhman 2002 IFDrott 1.04,63

H16 tresteg

4. Toni Appelqvist 2002 EsboIF 12,83 +1,8 PB

H16 kula

5. Jesse Sorvari 2002 BorgåAk 12,46

H16 spjut

7. Joar Söderholm 2002 HIFK 50,86

H17 200m final

1. Isac Wedenberg 2001 BorgåAk 22,41

2. Severi Mäntylä 2001 BorgåAk 22,58

6. Sebastian Björkman 2001 SjundeåIF 23,43

7. Daniel Niva 2001 BorgåAk 23,49

H17 400m häck

1. Batuhan Yildirim 2001 HIFK 56,64 SB

3. Akseli Salin 2001 HIFK 57,68 PB

H17 tresteg

8. Sebastian Lundqvist 2001 BorgåAk 11,84 +2,4 w 11,58 +1,2 PB

9. Christoffer Pått 2001 VasaIS 11,24 +1,3

H17 kula

8. Elias Pusa 2001 HIFK 13,57

F16 200m final

2. Sandra Piippo-Pinho 2002 HIFK 25,83 PB

Semifinal

10. Fina Backholm 2002 VasaIS 27,10

Anni Nylund 2002 IFÅland DNS

F16 1500m

15. Suzette Finne 2002 IKFalken 5.12,75 PB

F16 spjut

1. Elin Källberg 2002 VasaIS 49,67 PB

5. Wilma Sundqvist 2002 IFKraft 42,66

18. Fina Backholm 2002 VasaIS 28,45

F17 200m

3. Madeleine Glasberg 2001 VasaIS 25,58

Semifinal

Kaisla Torppa 2001 EsboIF 27,70 SB

D17 1500m

1. Nathalie Blomqvist 2001 IKFalken 4.28,06

F17 400m häck

8. Meeri Salomaa 2001 EsboIF 1.08,18

F17 tresteg

12. Ina Pajunen 2001 IFÅsar 10,72 +3,1 w X -0,5

13. Victoria Myntti 2001 IFDrott 10,68 +2,8 w 10,15 +2,0

DAG 2 Lördag 11.8

H16 200m försök

Isac Wedenberg BorgåAk 22,04--> final

Daniel NivaBorgåAk 23,02--> final

Mattias Asp VasaIS 23,84

Henrik IllmanBorgåAk 23,51PB

Lucas Mulders VasaIS 24,32

Sebastian Lundqvist BorgåAk 25,14

Severi Mäntylä BorgåAk 22,90PB--> final

Sebastian Björkman SjundeåIF  23,26

H17 800m Final

8. Ali Reza CheraghiIKFalken 2.09,00

H17 100m häck

3.Batuhan Yildirim HIFK 14,40PB

H17 diskus

6. Elias Pusa HIFK 40,67PB

P16 200m försök

Johannes Åhman IFDrott 25,33

Oliver Enqvist IFSibboV 24,10

Matias Kronlund HIFK 24,59

H16 110m häck försök

Alexander Björkgren IFDrott DQ

Abdinain Moalin HIFK 16,48

H16 höjd

3. Aalto Friman HIFK 21,78PB

6. Toni Appelqvist EsboIF 21,70

H16 diskus

5. Joona Tuusjärvi HIFK 40,65PB

11. Andrei Kiviharju EsboIF 34,05

H16 5000m gång

3.Rasmus Lerstrand VasaIS 6.30,74

D17 200m försök

Kaisla Torppa EsboIF 26,99

Madeleine GlasbergVasaIS 26,54

Rebecca Åkerholm IFDrott27,08SB

D17 800m

2.Nathalie Blomqvist IKFalken 2.10,15 PB

5.Sofia Fogström VasaIS 2.28,30

D17 2000m hinder

4.Sofia Fogström VasaIS 7.33,71PB

D17 kula

5.Linn Sund VasaIS 13,81

D16 200m försök

Fina Backholm VasaIS 26,82

Catarina Korkman EsboIF 28,18

Sandra Piippo-Pinho HIFK 26,51

Anni Nylund IFÅland-J 26,95

F16 800m final

8.Suzette Finne IKFalken 2.32,71

F16 100m häck försök

Wilma Jungar EsboIF 15,19

F16 längd final

10.Wilma Jungar EsboIF 5,02 1.8

F16 tresteg final

17.Siiri Metsälä EsboIF 10,14 2.4

F16 slägga final

9.Wilma Sundqvist IFKraft 41,30PB

11.Ellen Bos VasaIS 40,38PB

DAG 1 Fredag 10.8

Under första dagen blev det 7 medaljer ( 4 guld, 1 silver, 1 brons) för SFI-föreningarna. Här en lista på deltagarna från första dagen.

H17 100m

1. Severi Mäntylä,  Borgå Akilles 10,94

2. Sebastian Björkman, Sjundeå IF 11,95

Semifinal

Henrik Illman Borgå Akilles 11,59 SB

Mattias Asp Vasa IS  11,88

Christoffer Pått 11,82 SB

Daniel Niva 11,53 SB

H17 400m

1. Isac Wedenberg Borgå Akilles 50,12 SB

6. Akseli Salin HIFK 52,24 PB

Försök

Lucas Mulders VIS 56,33 PB

H17 800m försök

Ali-Reza Cheragi till final med tiden 2.04,74

H16 100m

6. Alexander Björkgren IF Drott 11.52 ( 11.31 PB i försöken)

Semifinal

Matvei Telov 11,65

Steven Portin DNS

Försök

Aalto Friman HIFK 12.44

Stevan Portin IK Falken 11.48

Toni Appelqvist IF Sibbo-Vargarna 11,85

Matias Kronlund HIFK 12,40

H16 400m

7. Johannes Åman IF Drott 56,00 ( 55,28 PB i försöken)

8. Oliver Enqvist  IF Sibbo-Vargarna 56,75 ( 54,99 PB i försöken)

M16 800m försök

9. Josef Höglund IK Falken 2.10,59 ( första att bli utslagen från finalen)

H16 3000m

7. Johannes Ehrs IF VOM 9.50,96

H16 Stav

2. Albin Lundberg Vasa IS 370

H16 Längd Kval

15. Oliver Enqvist  IF Sibbo-Vargarna 569

H16 Slägga

1. Joona Tuusjärvi HIFK 54,68 PB

D17 100m

Semifinal

Jessica Laxe? IF Sibbo-Vargarna 13,09

Rebecca Åkerholm IF Drott 12,83

Försök

Cornelia Berg VIS 13,56

Adine Renlund IF Åland 13,19

Kaisla Torppa Esbo IF 13,24

D17 400m

4. Madeleine Glasberg VIS 57,91 PB

6. Meeri Salomaa Esbo IF 60,19

Försök

D17 800m försök

Nathalie Blomqvist IK Falken och Sofia Fogström VIS vidare till final

D17 3000m

1. Nathalie Blomqvist IK Falken 10.22,25

Nathalie Blomqvist ( Foto: IK Falken)

D17 Diskus

5. Linn Sund VIS 39,29

D16 100m

3. Sandra Piippo-Pinho 12,64

8. Fina Backholm VIS 13,11

Försöken

Siiri Metsälä 14,55

Catarina Korkman 13,87

D16 400m

1. Anni Nylund IF Åland

Anni Nylund ( Foto : Anni Nylund Instagram)

D16 800m försök

Vidare till final gick Suzette Finne IK Falken 2.24,25

D16 Längd kval

7. Wilma Jungar Esbo IF 5.15

D16 diskus

5. Elin Källberg IF Femman 34,95 PB

13. Emmy Ollas Borgå Akilles 30,28