Bilder från SFI evenemang

Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358-40-566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 7234777

SFI:s kansli finns i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

Aktuellt SFI

Tillbaka

FM tävlingarna går av stapeln i Saarijärvi - SFI gör ett sammandrag av alla deltagare på poängplacering (1-6) från våra medlemsföreningar

av Petra Stenman den 12.08.2018
(läst av 879 besökare)

FM 14/15 åringar Saarijärvi 10-12.8

10-12.8.2018 Vid FM för P/F15+14 år i Saarijärvi placerade sig
SFI-friidrottarna enligt följande:
(5 guld, 6 silver, 6 brons , 4 lagguld, 2 lagsilver , 3 lagbrons) 

   

Pojkar 15

   

100 m

5

Hugo Limnell

HIFK

11,63

300 m

5

Rasmus Martin

IFSibboV

38,00

2000m

2

Leonard Markén

IFVom

5.56,33

100 m häck

3

Abdirahiim Salah

HIFK

14,14

 

5

Adrian Björkgren

IFDrott

14,24

 

7

Matias Komi

IFSibboV

14,62

300 m häck

2

Matias Komi

IFSibboV

41,57

 

3

Matias Tulokas

IFSibboV

41,76

 

4

Abdirahiim Salah

HIFK

41,85

 

5

Hugo Limnell

HIFK

42,06

stav

2

Niklas Tallqvist

BorgåAk

400

 

6

Otto Junnila

IFSibboV

340

 

9

Artjom Kiviharju

EsboIF

320

diskus

7

Ahti Pokkinen

IFSibboV

45,88

3000 m gång

1

Jonathan Ekberg

EsboIF

15.40,37

längd

9

Adrian Björkgren

IFDrott

5,52

kula

4

Ahti Pokkinen

IFSibboV

14,39

spjut

6

Lauri Wuorenrinne

IFRaseb

50,54

         
   

Pojkar 14

   

100 m

2

Benjamin Olli

IFFemman

11,96

1500 m hinder

7

Oscar Nyholm

BorgåAk

5.17,51

längd

1

Benjamin Olli

IFFemman

5,92

 

7

Oliver Heikkinen

IFRaseb

5,18

längd lagtävl

1

Olli, Kasper Paulin

IF Femman

10,06

 

3

Oliver Heikkinen, Oliver Forsman

IF Raseborg

9,52

spjut lagtävl

2

Ben Grönlund, Väinö Lupala

IF Raseborg

80,73

diskus

9

Ben Grönlund

IF Raseborg

33,77

         
   

Flickor 15

   

800 m

3

Iris Engeness

HIFK

2.20,25

 

4

Frida Häggkvist

IFKraft

2.22,40

2000 m

4

Iris Engeness

HIFK

6.51,67

höjd

3

Saimi Lupala

IFRaseb

161

 

5

Iina Holopainen

HIFK

156

 

6

Victoria Lindberg

IFSibboV

153

höjd lagtävl

1

Lindberg , Linnea Wiik

IFSibboV

293

kula

1

Patricia Kellgren

HIFK

14,62

 

6

Johanna Tikkala

IFKraft

12,52

 

7

Nellinoora Maunula

HIFK

12,11

kula lagtävl

1

Kellgren,  Maunula

Helsingfors IFK

25,54

diskus

1

Patricia Kellgren

HIFK

51,96

 

4

Nellinoora Maunula

HIFK

45,31

diskus lagtävl

1

Kellgren,  Maunula

Helsingfors IFK

97,27

slägga

5

Carolina Granö

IKFalken

49,19

 

6

Emma Backlund

BorgåAk

47,98

slägga lagtävl

3

Carolina Granö, Sofia Hagman

IK Falken

73,95

         
   

Flickor 14

   

100 m

1

Helmi Isometsä

IFSibboV

12,52

 

4

Inka Pöyry

HIFK

12,74

300 m

2

Inka Pöyry

HIFK

40,93

 

4

Helmi Isometsä

IFSibboV

41,57

800 m

2

Noomi Malmgren

EsboIF

2.19,64

 

3

Emma Nyström

HIFK

2.21,68

2000 m

4

Emma Nyström

HIFK

6.53,48

tresteg

6

Alicia Björkvik

IKFalken

10,67

slägga 

3

Charlotta Sandkulla

IFÅsar

47,01

 

4

Sara Puustinen

BorgåAk

46,25

 

7

Sandra Hongell

IFÅsar

40,3

slägga lagtävl

2

Sandkulla, Hongell

IF Åsarna

80,03

 

3 .

Puustinen,Sofia Wahlstedt

Borgå Akilles

72,14