Kontaktuppgifter

Svenska Finlands Idrottsförbund r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

sfi(at)idrott.fi

FO-nr. 0252163-5

Förbundssekreterare:
Björn Almark
bjorn.almark(at)idrott.fi
gsm +358 40 566 9181

Sportchef:
Petra Stenman
petra.stenman(a)idrott.fi
+358 40 723 4777

SFI:s kansli finns i Sportens hus i Sockenbacka i Helsingfors. Du kommer lättast till kansliet med lokatåg A, station Gjuteriet/Valimo.
De bussar som går längs Sockenbackavägen stannar också nära, t.ex. bussarna 14, 37, 38, 217, 218, 321, 322, 332.

Inloggning

Nyhetsarkiv

Tillbaka

Terräng - FM avgjordes i Janakkala 4.5.2019

av Petra Stenman den 14.05.2019
(läst av 738 besökare)

Terräng - FM en framgång för SFI-föreningarna

4.5.2019 Vid FM-terräng i Janakkala placeradesig SFI-löparna enligt följande:

Herrarnas 12 km vanns i överlägsen stila av Jaakko Piesanen från Saarijärven Pullistus, som för övrigt tränas av Tom Andtbacka.

Herrar 12 km 

1.(Jaakko Piesanen) SaarijPu 36.29

12. Jan KaasGamlakIF+3.24

18. Mikael Bergdahl GamlakIF +5.24

Vasa IS tog ett lagbrons på herrarnas 4 km med laget Victor Lövdal, Harri Hietamäki och Joakim Träskelin. Joni Virkkala GIF gjorde en bra insats och placerade sig på en tionde plats.

(Bild: Vasa IS facebook sida)

Herrar 4 km 

1. (Topi Raitanen) HKV11.42

10. Joni Virkkala GamlakIF +0.52

11. Victor Lövdal VasaIS +0.55

13. Harri Hietamäki VasaIS +1.00

17. Joakim TräskelinVasaIS +1.09

18. Ollipekka HeikkiläI FRaseb +1.11

20. Antti Ranta-aho VasaIS +1.13

21. Samu Saku IFÅland +1.23

22. Tuomas PuputtiI FRaseb +1.26

25. Patrick Kronberg VasaIS +1.31

39. Jari Vanhanen Sjundeå IF +2.00

lagtävling

3 Vasa IS 41

Kevin Sandell IK Falken tog en efterlängtad FM- medalj när han löpte i mål som tredje mani 22-års klassen på 6 km. HIFK tog ett lagbrons med trion Tobias Jern, Fabian af Hällström och Hugo Åström.

H22 6 km 

1. (Mikko Hirvonen)JoensKa 18.59

3. Kevin Sandell IKFalken +0.18

15. Tobias Jern HIFK +2.17

16. Fabian af Hällström HIFK +2.19

18. Hugo Åström HIFK +2.30

22. Ilari Visuri HIFK +4.38

H22 lagtävling

3 HIFK 49

GIF:s Väinö Venetjoki löpte in som tionde man i H19 på 10 km.

H19 6 km 

1. (Mika Kotiranta) JoensKa 18.31

10. Väinö Venetjoki GamlakIF+1.32

28. Patrik Kuuttinen IFKraft+2.59

I herrar 17 år blev det en fjärde placering för  IF VOM H17 4 km 

1. (Tuure Haapanen)TuUL12.39

16. Leonard Markén IFVOM +1.16

17. Aaron Häggman IFVOM +1.17

28. Johannes Ehrs IF VOM +1.31

30. Miro Kallio HIFK + 1.36

43. Rasmus Lerstrand VIS + 1.55

54. Abdirahiim Salah HIFK + 2.27

56. Santeri Kortejärvi Borgå Akilles + 2.32

 H17 lagtävling  

4 IFVOM 61

P15 4 km 

1. (Eemeli KatajaLaakso)KannU13.44

31. Robin Fransman IFSibboV +1.47

(Bild: VIS Facebook)

Camilla Richardsson knep silvret efter Kristiina Mäki på damernas 6 km. VIS damlag med Camilla , Sofie Lövdahl och Tiia Isolahti var tvåa i lagtävlingen.

Damer 6 km 

1. (Kristiina Mäki ) LahdA 20.21

2. Camilla Richardsson VasaIS +0.10

17. Sofie Lövdahl VasaIS +2.23

30. Tiia Isolahti VasaIS +3.03

lagtävling

2 VasaIS 49

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jos kerta kulkee, niin antaa sen kulkee!!????????‍?? #smmaastot2019 #nordicteamwear #dæhlie #yourarena365

Ett inlägg delat av Heidi (@heidikuuttinen)

IF Krafts Heidi Kuutteinen var tvåa i D22 4 km och  VIS Lycka Karlsson sexa.

D22 4 km 

1(Saija Seppä)SuolU14.19

2. Heidi Kuuttinen IFKraft +0.02

6. Lycke Karlsson VasaIS +0.26

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

National champion on 4km cross country ????????????‍?????? . #ikfalken #newbalance #newbalancesuomi

Ett inlägg delat av Nathalie Blomqvist (@nathalie__blomqvist)

Nathalie Blomqvist vann D19 klassen i överlägsen stil .

D19 4 km 

1. Nathalie Blomqvist IK Falken 14.19

D17 4 km 

1. (Moona Korkealaakso) LappUM 13.59

24. Kaisla Keiski GamlakIF +2.12

43. Liina Viitasaari GamlakIF +3.40

48. Venla Kankainen GamlakIF + 3.54

Lagtävling

6. GIF

Melissa Lönnström knep en fin placering i F15 när hon löpte in som fjärde på 4km, där lagsilvret åkte till Borgå Akilles.

F15 4 km 

1. (Saana Lappalainen) SeinäjsU 14.57

4. Melissa Lönnström BorgåAk +0.11

20. Emma KorhonenIFFemman +1.32

21. Teodora Westerlund IFDrott +1.39

22. Ida Finell BorgåAk +1.42

38. Fanny Kero IFRaseb +2.31

41. Emelie Hägglund BorgåAk +2.44

54. Carla Jalkanen BorgåAK +3.39

Lagtävling  

2 BorgåAk

67