Emilia Karell spjutmästare igen
Emilia Karell upprepade fjolårssegern i Kalevaspelen. Hon tog guld i spjut efter 54,59 i näst sista kastet.

Emilia Karell gick in i spjutfinalen i Kalevaspelen som regerande mästare. Hon gick ut med ett nytt guld.
Den här gången utmanades Sjundeå IF-kastaren rejält av Turun Urheiluliittos Jatta-Mari Jääskeläinen, som kastade 53,80 i andra omgången. Karell lyckades ta sig förbi med 54,59 i hennes näst sista kast.
HIFK:s Vivian Suominen blev femma med 51.03. IF Femmans Cecilia Österberg var sexa med säsongsbästat 49,95 och Malin Karell åtta med 48,82.

Lotta Kemppinen var i Nora Lindahls frånvaro stor favorit i finalen på 800 meter. HIFK-löparen fixade också sitt sjunde guld på distansen med 11,51 i en medvind på 0,8 meter i sekunden. Hon fick hårt motstånd av Kaipolan Vires Tessa Moisio, som var besegrad med åtta hundradelar.
IF Drotts Priscilla Boateng blev femma med 11,89. Det är hennes bästa placering i Kalevaspelen – i fjol var hon åtta i finalen på 100 meter.

Saga Andersson gick in i stavfinalen som en av favoriterna tillsammans med Wilma Heltelä och Elina Lampela. Esbo IF-hopparen klarade 445 och blev tvåa, på samma resultat som Lampela.
Heltelä segrade med 470.
I finalen hoppade Vasa IS Edit Rikala 385 och blev sexa. Samma höjd – personligt rekord – hoppade Esbo IF:s Frida Blomfelt och slutade på sjunde plats.

Efter år av skadebekymmer var Vasa IS Jeanine Nygård tillbaka i Kalevaspelen. Hon skrällde med brons på 400 meter efter att ha löpt säsongsbästa med 54,37 bakom Mette Baas och Aino Pulkkinen.
Esbo IF:s Ella Räsänen blev femma i finalen med 54,64.
En skäll var också Aleksi Ala-Prinkkiläs FM-insats. IF Kraft-löparen tog sig till final där han var åtta med 10,86 i en motvind på 0,2 meter i sekunden.
Det var 31-årige Ala-Prinkkiläs andra final i Kalevaspelen. Den första kom i Kuopio för tolv år sedan.

Esbo IF:s Roope Auvinen tog brons i slägga. Han kastade 69,33 i finalen då han tog karriärens andra medalj i Kalevaspelen. Den förra bronsmedaljen kom för tre år sedan.
HIFK:s Marco Kammer blev sexa med 68,31.
Alec Isaacs blev fyra i höjd efter att ha klarat 204. Malax IF-hopparen rev ut sig på 207 – en höjd som räckte till medalj.
Sjundeå IF:s Johan Grönroos var sjua med 200.
På 400 meter löpte IF Sibbo-Vargarnas Mikael Granqvist i mål som åtta i finalen. Han klockades för 48,92.
Alla resultat från Kalevaspelen finns här:
https://live.time4results.com/yu/2026/kalevankisat/la
Bilder från mästerskapen finns här:
sfibilder.kuvat.fi/kuvat/Kalevan+Kisat_Jyv%C3%A4skyl%C3%A4_2026/