Vandringspris

Frihetspriset 2022lördagfredagdag 1söndaglördagdag1+dag 2
HD15/17summaHD15/17summa
1HIFK93451389558291
2Esbo IF2942717338182
3Vasa IS4733805739176
4IF Raseborg4456100757164
5IF Sibbo Vargarna909993616151
6Borgå Akilles3133644726137
7IF Drott0393943477
8GIF35114641060
9Sjundeå IF1631926954
10IK Falken1421628448
11IF Nykarlebynejden0181802240
12IF Åland157228939
13Malax IF0161601733
14Pargas IF49135725
15IF Kraft000141024
16IF Åsarna012125623
17Larsmo IF212141823
18IF Femman01101819
19IF VOM011110617
20IF Fyren010100616
21Liljendal IK000055
22Åbo IFK112305
Ungdomspokalen 2022
fredaglördagsumma
1IF Raseborg136159295
2HIFK100128228
3Esbo IF10086186
4Vasa IS8692178
5IF Drott8473157
6Borgå Akilles7967146
7IF Nykarlebynejden4954103
8Malax IF374077
9IF Sibbo Vargarna303969
10IF Åland282452
11Larsmo IF272451
12IF Femman63844
13GIF222143
14IF Åsarna261440
15IF VOM231740
16Pargas IF211839
17IF Fyren221739
18Sjundeå IF101929
19IK Falken111526
20IF Kraft02121
21Liljendal IK21012
22Åbo IFK437
Frihetspriset 2021

Frihetspriset delades i år ut efter att SFIM avslutats i Närpes.

Vasa IS samlade i år ihop flest poäng före Borgå Akilles och Esbo IF. Alla poäng återfinns längre ner på sidan .

Vasa IS238
Borgå Akilles161
Esbo IF159
Ungdomspokalen 2021

Ungdomspokalen 2021 vanns av IF Raseborg före Borgå Akilles och IF Drott.

1IF Raseborg235
2Borgå Akilles211
3IF Drott161
Fullständig lista från tävlingen 2021

Frihetspriset

  • Tävling mellan alla de SFI-föreningar som deltar i SFIM
  • Pokalen evigt vandrande
  • Placeringspoäng räknas 7, 5, 4, 3, 2, 1 för de sex bästa i varje SFIM-gren i seniorklasserna och 3, 2, 1 för de tre bästa i varje SFIM-gren i juniorklas­serna (H/D17 + P/F 15) + H19/10-kamp
  • Resultatpoäng räknas i seniorklassernas alla grenar på följande sätt: SM-klass 15, M-klass 10 och A-klass 5 och i juniorklassernas alla grenar A-klass 3 poäng. Resultatpoängen i seniorklass räknas oberoende av placering, i juniorklass endast för de tre bästa.
  • Placerings- och resultatpoängens summa ger slutresultatet

Ungdomspokalen

  • Tävling mellan alla de SFI-föreningar som deltar i SFIM
  • Pokalen vinns för alltid efter tre inteckningar
  • Placeringspoängen räknas 7, 5, 4, 3, 2, 1 för de sex bästa i varje juniorgren vid SFIM (för tillfället klasserna D17, F15, H17, P15 + H19 10-kamp)
  • Resultatpoäng räknas för A-klass 5 poäng oberoende av placering
  • Placerings- och resultatpoängens summa ger slutresultatet