Lotta Kemppinen tangerade sitt rekord i VM
Lotta Kemppinen löpte 7,16 och 7,19 i VM i Toruń. Hon har återvänt till nivån på rekordåret 2021, men hon var lite frustrerad att semifinaltiden inte var en aning bättre.

– På 60 meter är det små marginaler. Jag är nöjd att jag sprang under 7,20 två gånger, men det hade gärna fått bli åtminstone 7,15 i semifinalen, sade Kemppinen.
HIFK-löparen tangerade sitt eget finländska rekord på 7,16 i försöken. Därefter gick förberedelserna inför semifinalen bra, och själva loppet flöt också utan problem.
Kemppinen sade att det enligt hennes egen känsla fanns en liten störning i loppet.
– Jag fick känslan av att det kom ett sidosteg eller att ett steg blev lite för kort. Det kändes så, men jag tänkte ändå att tiden kunde ha varit ännu snabbare.
Kemppinen var 15:e snabbast i semifinalen. För att nå finalen på tid krävdes 7,08.
Nu riktar Kemppinen blicken mot sommaren. Målet är att lyckas i EM i Birmingham i augusti. Efter en bra inomhussäsong är också Helinä Marjamas finländska rekord på 100 meter, 11,13, ett steg närmare.
– När man springer sådana här 60-meterslopp som grund för 100 meter och får lite medvind i ryggen, då är det verkligen härligt att springa. Och när jag fått upp farten till den här nivån kan jag göra intervaller i högre tempo och därigenom träna hårdare, sade Kemppinen.
Citatkälla: SUL